Zamek w Niedzicy

 

Zamek w Niedzicy

Twierdza zbudowana na początku XIV wieku. Zamek nosił nazwę Dunajecz i pełnił rolę węgierskiej strażnicy granicznej naprzeciw polskiego Czorsztyna.

Historia Zamku

W 1528 roku król węgierski Jan Zapolya podarował Niedzicą w podzięce za zasługi Polakowi – Hieronimowi Łaskiemu. Niestety 60 lat później  jego syn wpierw dobra Niedzickie zastawił, a w 1589 roku sprzedał Jerzemu Horvathowi z z Palocsy. Będąc w jego posiadaniu siedziba została odbudowana  oraz przekształcona w okazałą renesansową rezydencję.
Następne dwa stulecia nie były łaskawe dla zamku kiedy przeżył kolejne oblężenia, lokalne potyczki, ostrzał artyleryjski oraz wielokrotne zmiany dzierżawców.
Po II wojnie światowej dobra niedzickie zostały przejęte przez skarb państwa, a od końca lat 40 XX wieku prowadzono w nich prace konserwatorskie połączone z częściowa odbudową twierdzy.

Co dla turystów

Przybywającym na zamek turystom może spodobać się trasa turystyczna po jego terenach. Rzucać się w oczy będzie przede wszystkim potężne mury na których gdzieniegdzie zachowały się dekoracje wykonane techniką sgraffitową oraz przykryte guntowymi hełmami okrągłe baszty. Nad bramą, do której prowadzi usypany ponad starą fosą podjazd, widnieje renesansowy portal z herbem Horvathów oraz datą przebudowy. Na niewielkim placu przed zamkiem tkwi zabezpieczony odziomek tzw. dębu Palocsayów, który według legendy miał uschnąć po śmierci ostatniego męskiego potomka rodu. W pobliżu warowni stoi udostępniony do zwiedzania zabytkowy spichlerz, w którym zorganizowano wystawę sztuki ludowej w Spiszu.


Jadąc do Zamku w Niedzicy możemy wybrać noclegi w Szczawnicy.

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności