Muzeum regionalne „Matrunioka”

 

Muzeum regionalne „Matrunioka”

Mało jest już w Pieninach starych chałup, które nadawałyby się do zamieszkania, a tym bardziej do zwiedzania. Niełatwo jest więc zobaczyć jak dawniej były urządzone, co było podstawowym wyposażeniem kuchni i izby oraz jak ludzie w nich mieszkali.

Domy, które pozostały do czasów współczesnych, są perełkami architektury i kultury materialnej regionu. Rzadko zdajemy sobie sprawę z ich wartości, zapomniane niszczeją i tym samym zatraca się świadectwo dawnego życia górali pienińskich.Do nielicznych, które nadal istnieją zalicza się stara chałupa - „Matrunioków” znajdująca się przy ulicy Szalaya, należy do rodziny Malinowskich.

Domowe muzeum

Jan Malinowski zrobił małe muzeum etnograficzne, które może konkurować z profesjonalnymi muzeami państwowymi pod względem ilości zgromadzonych eksponatów.Zbiory są imponujące, zważywszy na to, że coraz trudniej znaleźć uratowane od zniszczenia lub spalenia przedmioty, którymi kiedyś posługiwano się w codziennym życiu. Malinowski będąc młodzieńcem zaczął zbierać starocie, wiedząc że stanowią cenną zdobycz dla zachowania historii, zwyczajów i obyczajów przodków. Często odwiedzał Muzeum Pienińskie, w którym dowiadywał się z zapisków oraz od kustoszy jak przechowywać i konserwować znalezione przedmioty. Eksponaty podzielił na na działy, chociaż z powodu braku miejsca wiele z nich nie zawsze jest na swoim miejscu, tak jakby sobie tego życzył. 

W środku muzeum znajduje się doskonale zachowana kuchnia wraz z wyposażeniem, gliniano-kamiennym piecem, łóżkiem z grubym siennikiem i kilkoma poduchami, obok wiszą kamizelki męskie i kobiece, kożuchy, a pod nimi kierpce, w jakich dawniej na co dzień chodzili górale.

Chcąc poznać muzeum w Pieninach wybierz noclegi w Szczawnicy.

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności