Pieniński Park Narodowy

 

Pieniński Park Narodowy

Jednym z najliczniej odwiedzanych parków narodowych w Polsce jest Park Narodowy w Pieninach. Dzieje się tak, ponieważ znajdują się w nim liczne atrakcje przyrodnicze i turystyczne. Ze względu na małą powierzchnie parku, ruch turystyczny jest w nim bardzo nasilony.


Tereny parku

Pieniński Park Narodowy mimo niewielkich rozmiarów, obejmuje najcenniejsze obszary w Pieninach. Do jego terenów należy Masyw Trzech Koron, Pieninki i Pieninki Czorsztyńskie oraz Zielone Skałki należące do Pienin Spiskich. Poszczególne pasma dzieli dolina Dunajca, którego przełom również należy do terenów Parku. 

Flora w Parku

Mimo swoich małych rozmiarów Pieniński Park Narodowy chroni wyjątkowe, naturalnie ukształtowane zbiorowiska roślin. Można napotkać w nim gęsto nagromadzone buczyny karpackie, lasy jaworskie, reliktowe lasy sosnowe czy nawet ciepłolubne rośliny łąkowe, na których jest spora szansa, na spotkanie wielu gatunków motyli. Można zaobserwować licznie występujące gatunkami polskich storczyków, w parku występują również 2 gatunki endemitów.

Ukształtowanie Parku

Na terenie tego chronionego obszaru, zaobserwować można niesamowite widoki w postaci poszarpanych, wapiennych skał, wąwozów czy urwisk. 

Park można przemierzać licznymi szlakami turystycznymi, a w dolinach leży kilka atrakcyjnych miejscowości wypoczynkowych. Wstęp na jego teren jest bezpłatny, a opłaty pobierane są jedynie podczas wejścia na galerię widokowa na szczycie Trzech Koron, Sokolicy oraz ruin zamku Czorsztyn.

Wybierając się do Pienińskiego Parku Narodowego za punkt wypadowy najlepiej obrać noclegi w Szczawnicy.

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności