Jezioro Czorsztyńskie

 

Jezioro Czorsztyńskie

Jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów zalewów jest Jezioro Czorsztyńskie. Dzięki zbudowanej zaporze można podziwiać tam niesamowitą panoramę na zamek Czorsztyński.

Informacje o jeziorze

Jezioro to powstało dzięki zbudowaniu zapory o wysokości 56 metrów, która umożliwia piętrzenie wód Dunajca. Jego średnia maksymalna głębokość wynosi 17,6m, linia brzegowa ciągnie się przez 29,7km, a powierzchnia wynosi około 11 km2. 

Znaczenie zbiornika 

Zbiornik ten był stworzony z myślą o ochronie przeciwpowodziowej doliny Dunajca w czasie wezbrań, ogranicza się jednak do znaczenia lokalnego i regionalnego.

Ważną funkcją tego zbiornika jest produkcja energii elektrycznej, dzięki elektrowni szczytowo-przepąpowej usytuowanej w jego zaporze.

Zbiornik jako atrakcja turystyczna

Jezioro Czorsztyńskie zyskuje coraz większa popularność jako atrakcja turystyczna. Jest świetnym wyborem na nadwodny wypoczynek, ponieważ umożliwia kąpiele, żeglowanie, wędkowanie oraz nurkowanie. Największą popularnością wśród osób odwiedzających okolice zbiornika cieszy się jego zapora główna skąd można podziwiać przyrodę Pienińskiego Parku Narodowego, ruiny zamku w Czorsztynie, Zamek w Niedzicy lub górę Wdżar pochodzenia wulkanicznego.

Wpływ zbiornika na mikroklimat

Zbiornik wpływa na wzrost temperatury w promieniu 5km średnio o 0,3*C. Zakłada się, że zmniejszeniu ulegną dobowe wahania temperatury, a okres z ujemnymi temperaturami powietrza skróci się o kilkanaście dni. Istnieją obawy, że w dłuższej perspektywie czasu może to zagrozić unikatowym gatunkom roślin w Pieninach.

Wybierając się nad Jezioro Czorsztyńskie za punkt wypadowy najlepiej obrać noclegi w Szczawnicy.
 

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności