Szlak przez Wąwóz Szopczański

 

Szlak przez Wąwóz Szopczański

Jeden z obowiązkowych szlaków w Pieninach, który jest oznaczony kolorem żółtym i biegnie między Sromowcami Wyżnymi i Krościenkiem. Wąwóz Szopczański jest idealnym pomysłem na rodzinną wycieczkę.

Początek szlaku

Wędrówkę zaczynamy z przystani flisackiej - można tam dojechać samochodem lub busem. Szlak już na samym początku zaprowadzi nas do niezwykłej doliny, zwanej Równią pod Trzema Koronami. Po chwili przekroczymy granice Pienińskiego Parku Narodowego o czym przypomni nam parkowy pawilon.Po chwili dotrzemy do okazałego schroniska PTTK, które będzie dobrą okazją do odpoczynku przed dalszą wędrówką do najbardziej widowiskowej części wycieczki jaką jest Wąwóz Szopczański. 

Dnem wąwozu

Wąwóz położony jest między Trzema Koronami i Podskalną Górą, a jego dnem płynie Szopczański Potok. Wycieczka tym szlakiem będzie prawdziwą gratką dla miłośników geologii oraz wszelakich skalnych dziwów. 
Już przy samym wejściu do wąwozu przywitają nas urwiste zbocza Podskalnej Góry, która w lokalnej gwarze nazywana jest Cieplicą. Pod drodze spotkamy niewielki potok oraz kilka jaskiń skalnych. Według głoszonych podań, w tym skalnym labiryncie urządzano w dawnych czasach zasadzki na wrogie wojska najeżdżające Polskę. 

Wąwóz kończy się przy źródle Szopczańskiego Potoku pod Przełęczą Szopka. W tym miejscu możemy ruszyć w dalszą drogę żółtym szlakiem przez polanę Limerczyki w kierunku Krościenka nad Dunajcem. Fragment trasy z tej miejscowości na Trzy Korony jest najstarszą trasą turystyczną w Pieninach. 

Jeśli zdecydujesz się na wycieczkę do Wąwozu Szopczańskiego, wybierz noclegi w Szczawnicy.

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności