Rezerwat Przyrody Las Lipowy Obrożyska

 

Rezerwat Przyrody Las Lipowy Obrożyska

Najchętniej odwiedzanym rezerwatem leśnym jest udostępniony dla turystów Las Lipowy Obrożyska. Został utworzony w celu zachowania fragmentu lasu, będącego pozostałością pierwotnych lasów modrzewiowo-lipowych w Karpatach.


Informacje o rezerwacie

Rezerwat jest zlokalizowany w gminie Muszyna, w powiecie nowosądeckim, w województwie małopolskim. Zajmuje powierzchnię 100,38 ha, powstał na mocy aktu z dnia 24 grudnia 1957 roku, a najstarsze zlokalizowane w nim drzewa mają ponad 200 lat. Ten stary las z niewielką domieszką innych gatunków drzew, stanowi jeden z największych skarbów Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

Podstawowym gatunkiem jaki tu występuje jest lipa drobnolistna, której towarzyszą jodły, świerki i buki. Środowisko to charakteryzuje się specyficznym mikroklimatem, w którego poszyciu znalazły schronienie liczne gatunki zwierząt takie jak: borsuki, dziki, sarny czy lisy. Przy odrobinie szczęścia  można zaobserwować nawet żbika oraz niezwykle rzadkiego w Polsce motyla niepylaka mnemozynę. 

Wycieczka na terenie rezerwatu

Na terenie rezerwatu została utworzona ścieżka spacerowo-edukacyjna o długości 3 km, która jest wspaniałą atrakcją dla miłośników przyrody. Na jej trasie zostały umieszczone tablice zawierające informacje krajoznawcze i przyrodnicze oraz wyposażono ją w miejsca służące odpoczynkowi, gdzie znajdują się ławki i wiaty.

Ścieżka jest poprowadzona przez najciekawsze rejony rezerwatu i pokazuje jego bogactwo florystyczne. Tablice informują o występujących na jego terenie gatunkach roślin  zwierząt, które można zaobserwować w okolicy. Przejście całej trasy zajmuje około 2 godzin i nie jest męczące.

Każdej osobie, która będzie chciała odbyć tą niezwykle ekscytującą wycieczkę na łono natury polecamy noclegi w Szczawnicy.

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności