Rowerem ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru

 

Rowerem ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru

Czerwony Klasztor jest celem wielu turystów, bardziej wytrwali z nich mogą zdecydować się wycieczkę rowerową po Pieninach. Jednak wszyscy chętni na ten rodzaj turystyki, obowiązkowo powinni zaopatrzyć się w kaski rowerowe.


Z centrum Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru

Początek trasy znajduje się w centrum Szczawnicy u podnóża Palenicy przy stacji dolnej kolejki. Jest to doskonały punkt orientacyjny na mapie tego miasta. Nieopodal znajduje się wypożyczalnia rowerów, a droga prowadzi przez ścieżkę rowerową która ciągnie się nieprzerwanie do Przełomu Dunajca, a dalej na Słowację. 

Początkowo szlak prowadzi wzdłuż koryta Grajcarka i jest wystarczająco szeroka, niemniej z uwagi  na wzmożony ruch pieszych, przez cały czas należy zachować szczególną ostrożność. 

Gdy dotrzemy do miejsca w którym Grajcarek wpada do Dunajca, musimy wjechać na trasę wiodącą wzdłuż Przełomu.

Ścieżka jest początkowo oddzielona od traktu pieszego, jednak kilka kilometrów za Szczawnicą łączą się one we wspólną trasę, gdzie piesi i rowerzyści powinni respektować swoje prawa.

Trasa jest wyjątkowo malownicza, a po drodze nie brakuje miejsc widokowych. Bezpośredni kontakt z naturą Pienin w pełni wynagradza drobny niedostatek atrakcji turystycznych po drodze.

Na zakrętach należy zachować szczególną ostrożność, a gdy nie widać kolejnego odcinka lepiej zwolnić. Na trasie znajduje się jeden mocny podjazd, przed którym umieszczono znak nakazujący rowerzystom zejście z roweru i wprowadzenie go pod górę pieszo. Zignorowanie tego znaku może zaowocować przykrą niespodzianką w postaci mandatu. 

Cała trasa jest bardzo przyjemna i relaksująca, a w upalne dni osłona drzew daje chwilę wytchnienia od słońca. Natomiast rzeka pozwoli nam poczuć przyjemny chłód.

Gdy dotrzemy do Czerwonego Klasztoru, możemy odpocząć w jednym z wielu punktów gastronomicznych i zasmakować lokalnej kuchni.

Jeśli chcesz zaznać turystyki rowerowej w Pieninach, wybierz noclegi w Szczawnicy.

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności