Przez Trzy Korony na Górę Zamkową

 

Przez Trzy Korony na Górę Zamkową

Trzy Korony to najwyższa i najlepiej rozpoznawalna góra Pienin Właściwych, a także jeden z najpopularniejszych szczytów w Polsce. Oprócz widoków okolica obfituje w niezwykłe walory przyrodnicze: rośnie tu siedem roślin endemicznych, które nie występują nigdzie indziej, przy odrobinie szczęścia można też trafić na rzadki gatunek ptaka - pomurnika.

Pienińska twierdza

Z Trzech Koron ścieżka biegnie na szczyt Ostrego Wierchu, a następnie na Zamkową Górę. Ta ostatnia połączona jest z resztą masywu wyłącznie dzięki wąskiej Zamkowej Przełęczy i stanowi jeden z najbardziej nieprzystępnych szczytów w całym paśmie.

Strome urwiska Zamkowej Góry sprawiły, że w XIII wieku zbudowano na niej warownię, mającą zapewnić Bolesławowi Wstydliwemu i jego żonie, św. Kindze, schronienie przed najazdami tatarskimi.

Dziś z zamku został jedynie fragment murów i błędna opinia, jakoby pienińska twierdza była najwyżej położoną warownią w Polsce. Owszem, jej lokalizacja robi wrażenie, ale tytuł ten należy się zamkowi Rogowiec w Górach Kamiennych.

Drugą z atrakcji Góry Zamkowej jest Grota św. Kingi, w której w roku 1904 umieszczono naturalnej wielkości posąg świętej. W tym samym czasie powstała tu również pustelnia, której gospodarz miał się opiekować grotą.

Na północnym zboczu Zamkowej Góry natura stworzyła największą pod względem objętości jaskinię w Pieninach. Nosi ona nazwę Pienińskiej Jaskini i może się pochwalić długością ok. 100 i głębokością ok. 18 metrów.Z Zamkowej Góry można ruszyć w dalsza drogę na szczyt Bańków Gronik, na którym zaczyna się tzw. Sokola Perć, czyli najbardziej widowiskowy fragment szlaku.

Jeśli po powrocie z szlaku pragniesz zaznać komfortowego wypoczynku, wybierz noclegi w Szczawnicy.

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności